Mollys första massage
Molly har iofs fått massage tidigare. Vi har testat lite här hemma. Och efter att vi köpte massagebänken så anordnar Molly själv lite snabbmassage också mellan varven. Då får vi lägga oss en och en på bänken, och sen trycker Molly ett par gånger, och sen är det ”Enough!” och dags för nästa person.

Molly och kusin Tim hjälps åt att massera Tims pappa, när dom var här tidigare under våren!
.
Jag har faktiskt tänkt ganska länge att jag skulle testa att ta med Molly på riktig massage. Igår gjorde jag slag i saken!
Jag och Molly åkte bort till MBK, eftersom Micke behövde vara själv hemma och få lite gjort. (Så tokigt. Jag kan inte få något gjort om jag är hemma med William. Då klänger han på mig hela tiden. Och Micke får aldrig en lugn stund om han är hemma med Molly. Men tvärtom funkar det i regel hur bra som helst! Så Micke var hemma med William (och lyckades få massa gjort), och jag drog iväg med Molly.)
Det var faktiskt Molly själv som ville gå in. Jag gick fram och frågade om dom hade 30-minutersmassage. Men jag tyckte att det kanske var lite dyrt. (200 bath för 30 minuter – 40 kr… njeee. Jag hade hoppats på 150 bath – 30 kr) Jag började gå därifrån när Molly stoppade mig. -Nej, hon skulle gå in på massage!
Det var en intressant upplevelse. Molly satt med stora ögon och väntade på att bli tillsagd vad hon skulle göra. Sen satt hon med stora ögon och tittade tomt ut i luften när massagen började. Hon svarade inte på tilltal. Hon rörde inte en min.



Jag tog några foton på henne, och skickade till Micke.
Några sekunder senare vände jag mig tillbaka mot henne, och möttes av…

…en sovandes Molly.
Alla som har träffat Molly vet att detta är otroligt unikt. Molly är inte den som bara lägger sig ner och sover i första taget!
Hon snarkade lite sött medan massören fortsatte att stryka henne över benen tiden som var kvar. Jag försökte lite lätt att väcka henne, men lyfte istället över henne i vagnen. Sen hade jag fri shopping under en halvtimme!
Det var världens gladaste tjej som vaknade upp. Hon hade mycket att berätta. Hon hade fått massage, och det var mycket nice, och hon hade somnat. Det skulle hon berätta för pappa när hon kom hem!
.
Ny blogg
Klipp naglarna på ungen!
Ett översvämmat Bangkok
Tee Chingchai

Så herlig bilde av sovende Molly! Fin oppskrift på litt avstengningstid og alene tid! Savner massasjen i Thailand! Jeg var i Oslo for noen uker siden sammen med en venninne. Etter to hektiske kursdager unnet vi oss en times lang behandling. Vi har salige i laaaang tid etterpå! Anniken
Åh så söt hon är!
Hehe :0) Roliga bilder Jessica! / Danne